Microchip Technology MASMCJ10A/TR
Part No.:
MASMCJ10A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ10A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMCJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ10A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ10A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ10A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ10A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ10A/TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ10A MASMCJ10A/TR MASMCJ10AE3 MASMCJ10AE3/TR
Part Number MASMCJ10A MASMCJ10A/TR MASMCJ10AE3 MASMCJ10AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - SMCG
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1 1
Bidirectional Channels - 1 - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88.2A 88.2A 88.2A 88.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)