Microchip Technology MASMCJ48CA
Part No.:
MASMCJ48CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ48CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ48CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ48CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ48CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ48CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ48CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ48CA pin diagram, MASMCJ48CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ48CA MASMCJ48CAE3 MASMCJ48CAE3/TR
Part Number MASMCJ48CA MASMCJ48CAE3 MASMCJ48CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)