Microchip Technology MASMCJ6.5A
Part No.:
MASMCJ6.5A
Datasheet:
AnpuMASMCJ6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ6.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ6.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ6.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ6.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ6.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ6.5A pin diagram, MASMCJ6.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ6.0A MASMCJ6.0AE3 MASMCJ6.5A MASMCJ6.5AE3 MASMCJ60A
Part Number MASMCJ6.0A MASMCJ6.0AE3 MASMCJ6.5A MASMCJ6.5AE3 MASMCJ60A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6.5V 6.5V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 145.6A 145.6A 133.9A 133.9A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)