Microchip Technology MASMCJ6.5AE3
Part No.:
MASMCJ6.5AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ6.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ6.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ6.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ6.5AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ6.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ6.5AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ6.0A MASMCJ6.0AE3 MASMCJ6.5A MASMCJ6.5AE3 MASMCJ60A
Part Number MASMCJ6.0A MASMCJ6.0AE3 MASMCJ6.5A MASMCJ6.5AE3 MASMCJ60A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6.5V 6.5V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 145.6A 145.6A 133.9A 133.9A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)