Microchip Technology MASMLG12A
Part No.:
MASMLG12A
Datasheet:
AnpuMASMLG12A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG12A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG12A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG12A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG12A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG12A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG12A pin diagram, MASMLG12A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG12A/TR MASMLG12A MASMLG12AE3
Part Number MASMLG12A/TR MASMLG12A MASMLG12AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 150.6A 150.6A 150.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)