Microchip Technology MASMLG12A/TR
Part No.:
MASMLG12A/TR
Description:
TVS 12V 5% 3000W UNI
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
150.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG12A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG12A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG12A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG12A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG12A/TR.
Image MASMLG12A/TR MASMLG12A MASMLG12AE3
Part Number MASMLG12A/TR MASMLG12A MASMLG12AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 150.6A 150.6A 150.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)