Microchip Technology MASMLJ18A
Part No.:
MASMLJ18A
Datasheet:
AnpuMASMLJ18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ18A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ18A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ18A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ18A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ18A pin diagram, MASMLJ18A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ18A/TR MASMLJ18A MASMLJ18AE3
Part Number MASMLJ18A/TR MASMLJ18A MASMLJ18AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102.8A 102.8A 102.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)