Microchip Technology MASMLJ18A/TR
Part No.:
MASMLJ18A/TR
Description:
TVS 18V 5% 3000W UNI
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMLJ)
1. How to order MASMLJ18A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ18A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ18A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ18A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ18A/TR.
Image MASMLJ18A/TR MASMLJ18A MASMLJ18AE3
Part Number MASMLJ18A/TR MASMLJ18A MASMLJ18AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102.8A 102.8A 102.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)