Microchip Technology MASMLJ8.5A
Part No.:
MASMLJ8.5A
Datasheet:
AnpuMASMLJ8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
208.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ8.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ8.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ8.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ8.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ8.5A pin diagram, MASMLJ8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ85A MASMLJ8.0A MASMLJ8.0AE3 MASMLJ8.5A MASMLJ8.5AE3
Part Number MASMLJ85A MASMLJ8.0A MASMLJ8.0AE3 MASMLJ8.5A MASMLJ8.5AE3
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 8V 8V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 220.6A 220.6A 208.4A 208.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)