Microchip Technology MASMLJ8.5AE3
Part No.:
MASMLJ8.5AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMLJ8.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
208.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ8.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ8.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ8.5AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ8.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ8.5AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ85A MASMLJ8.0A MASMLJ8.0AE3 MASMLJ8.5A MASMLJ8.5AE3
Part Number MASMLJ85A MASMLJ8.0A MASMLJ8.0AE3 MASMLJ8.5A MASMLJ8.5AE3
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 8V 8V 8.5V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 220.6A 220.6A 208.4A 208.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)