Microchip Technology MASMLJ85CA
Part No.:
MASMLJ85CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ85CA.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ85CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ85CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ85CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ85CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ85CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ85CA pin diagram, MASMLJ85CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ85CA MASMLJ85CAE3 MASMLJ85CA/TR
Part Number MASMLJ85CA MASMLJ85CAE3 MASMLJ85CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 20.8A 20.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)