Microchip Technology MASMLJ85CA/TR
Part No.:
MASMLJ85CA/TR
Datasheet:
AnpuMASMLJ85CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMLJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMLJ)
1. How to order MASMLJ85CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMLJ85CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ85CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ85CA/TR.
Image MASMLJ85CA MASMLJ85CAE3 MASMLJ85CA/TR
Part Number MASMLJ85CA MASMLJ85CAE3 MASMLJ85CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 20.8A 20.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)