Microchip Technology MXLUPTB48
Part No.:
MXLUPTB48
Datasheet:
AnpuMXLUPTB48.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPTB48 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPTB48 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPTB48 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPTB48?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPTB48.
7.How to contact us to get technical supports, such as MXLUPTB48 pin diagram, MXLUPTB48 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MXLUPTB48 MXLUPTB48E3 MXLUPTB48E3/TR
Part Number MXLUPTB48 MXLUPTB48E3 MXLUPTB48E3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA DO-216AA
Series - - UPT
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 54V 54V 54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84.3V 84.3V 84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.78A 1.78A 1.78A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW) 150W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)