Microchip Technology PIC12LF1612-I/SN
Part No.:
PIC12LF1612-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC12LF1612-I/SN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 12F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC12LF1612-I/SN on Anpu?
3. Are the PIC12LF1612-I/SN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC12LF1612-I/SN?
Image PIC12LF1612-I/P PIC12LF1612T-I/SN PIC12LF1612-I/SN PIC12LF1612-E/SN PIC12LF1612-I/MF
Part Number PIC12LF1612-I/P PIC12LF1612T-I/SN PIC12LF1612-I/SN PIC12LF1612-E/SN PIC12LF1612-I/MF
Package/Case 8-DIP (0.300", 7.62mm) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-VDFN Exposed Pad
Series PIC® 12F PIC® 12F PIC® 12F PIC® 12F PIC® 12F
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Connectivity - - - - -
Number of I/O 6 6 6 6 6
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14) 3.5KB (2K x 14) 3.5KB (2K x 14) 3.5KB (2K x 14) 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V