National Semiconductor LP38691DT-2.5
Part No.:
LP38691DT-2.5
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuLP38691DT-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.725V @ 500mA
Current - Output:
500mA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order LP38691DT-2.5 on Anpu?
3. Are the LP38691DT-2.5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38691DT-2.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP38691DT-2.5.
Image LP38691DTX-2.5/NOPB LP38691DTX-1.8/NOPB LP38691DT-2.5
Part Number LP38691DTX-2.5/NOPB LP38691DTX-1.8/NOPB LP38691DT-2.5
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor National Semiconductor
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 1.8V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.73V @ 500mA - 0.725V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA 100 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA -
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features - - Enable
Protection Features Over Temperature Over Temperature Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ)