KYOCERA AVX SR201C223KAR
Part No.:
SR201C223KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR201C223KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR201C223KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR201C223KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR201C223KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR201C223KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR201C223KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR201C223KARTR1 SR201C223KAR SR201C223KARAP2 SR201C223KARTR2 SR201C223KARTR2-SCC
Part Number SR201C223KARTR1 SR201C223KAR SR201C223KARAP2 SR201C223KARTR2 SR201C223KARTR2-SCC
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR SkyCap® SR SkyCap® SR *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 0.022 µF 0.022 µF 0.022 µF 0.022 µF -
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% -
Voltage - Rated 100V 100V 100V 100V -
Temperature Coefficient X7R X7R X7R X7R -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole -
Package / Case Radial Radial Radial Radial -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) -