Microchip Technology MALCE6.5A
Part No.:
MALCE6.5A
Datasheet:
AnpuMALCE6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE6.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE6.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE6.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE6.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE6.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE6.5A pin diagram, MALCE6.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE60A MALCE60AE3 MALCE64A MALCE64AE3 MALCE6.5A
Part Number MALCE60A MALCE60AE3 MALCE64A MALCE64AE3 MALCE6.5A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 64V 64V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 71.1V 71.1V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 103V 103V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 14.6A 14.6A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz