Microchip Technology MALCE6.5AE3
Part No.:
MALCE6.5AE3
Datasheet:
AnpuMALCE6.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)